Badania

Dlaczego tak ważne jest badanie piersi?

Statystyki jasno wskazują, że na raka piersi zachoruje przynajmniej jedna na czternaście kobiet mieszkających w Polsce. Niestety, nawet połowa z nich nie wygra walki z tego rodzaju chorobą nowotworową. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka anty nowotworowa i diagnostyka choroby we wczesnym stadium rozwoju. Wtedy jest maksymalna szansa na całkowite wyleczenie. W Polsce niestety do rozpoznania raka piersi dochodzi najczęściej zbyt późno, kiedy kobiety nie mają już szans na powrót do zdrowia.

Wystarczy raz w roku wykonać badanie USG. Warszawa oferuje wystarczającą liczbę obiektów, w których takowe można wykonać. Badanie to nie jest inwazyjne i nie boli, można je też powtarzać wielokrotnie. Co więcej, jest refundowane, a jeśli kobiety nie chcą oczekiwać w długich kolejkach, mogą zapisać się na takie badanie prywatnie.
Panie po 45 roku życia mogą wykonywać mammografię. To badanie również wykrywa raka piersi we wczesnym stadium i daje szansę na wyleczenie. W naszym kraju propagowane są specjalne programy społeczne, dzięki którym wszystkie kobiety mogą wykonywać takie badanie szybko i bezpłatnie.

Oprócz badania piersi, które powinno być obowiązkowe, konieczne jest także realizowanie każdego roku badania USG tarczycy. Warszawa i jej placówki medyczne wskazują, że gruczoł tarczycy musi być kontrolowany regularnie, bowiem choroby nowotworowe w jego obrębie występują równie często, co rak piersi. Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *