Bóle brzucha, zmęczenie, dolegliwości jelitowe- co zbadać?
Choroby przewodu pokarmowego mogą objawiać się w różnej formie. Często dolegliwości są nieswoiste i bardzo trudno jest znaleźć faktyczną przyczynę problemu. Ponadto, u osób które wykonały już diagnostykę kierunkową, np. w kierunku chorób zapalnych jelita i zostały one wykluczone warto rozszerzyć badania np. o badanie mikrobioty jelitowej (dawniej badanie mikroflory bakteryjnej jelita).
Jakie objawy mogą sugerować wykonanie badania mikroflory bakteryjnej?
Przede wszystkim u osób, które mogą borykać się ze:
- Wzdęciami brzucha
- Problemami z wypróżnianiem (biegunka, zaparcia)
- Bólami brzucha,
- Uczuciem pełności
wskazane jest wykonanie badania mikroflory bakteryjnej.
Badanie mikroflory bakteryjnej
Badanie mikroflory bakteryjnej obejmuje przede wszystkim badanie bakterii w organizmie. Warto jednak wspomnieć, że nie tylko bakterie zasiedlają przewód pokarmowy człowieka. Wśród mikroorganizmów jelitowych człowieka wyróżnia się też grzyby, m.in. drożdżopodobne z rodzaju Candida i pleśniowe. W sytuacji, kiedy dochodzi do nadmiernej kolonizacji i rozrostu grzybów w obrębie jelita (grzybica jelita) czy np. jamy ustnej, mówi się wówczas o grzybicy układu pokarmowego. W przypadku podejrzenia grzybicy układu pokarmowego zaleca się wykonanie odpowiedniej diagnostyki kierunkowej. Co ciekawe, materiałem do badania może być wymaz pobrany z zainfekowanego miejsca (np. w przypadku grzybicy jamy ustnej) lub posiew z kału (w przypadku podejrzenia grzybicy układu pokarmowego). Objawami sugerującymi grzybicę przewodu pokarmowego mogą być: miejscowe zakażenia błony śluzowej, tzw. „pleśniawki” występujące zarówno w jamie ustnej, ale mogące znajdować się na powierzchni całego przewodu pokarmowego, zaburzenia neurologiczne (np. zaburzenia pamięci, zespół przewlekłego zmęczenia, nadpobudliwość psychoruchowa), dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, zaparcia, problemy trawienne czy zgaga. Trzeba pamiętać, że grzybica jelita, czy grzybica przewodu pokarmowego może tak naprawdę dotyczyć całego organizmu i nie być pierwotną przyczyną problemu, sama infekcja grzybicza może oddziaływać na cały organizm.
Co jeszcze warto zbadać? Pasożyty jelitowe- badanie
Jeśli poza dolegliwościami związanymi z przewodem pokarmowym, doświadczasz bólów głowy nieznanego pochodzenia, bólów stawów i mięśni, problemów skórnych, a także drażliwości i apatii może to być objaw infekcji pasożytami jelitowymi. Badanie obecności pasożytów jelitowych polega na wykorzystaniu tradycyjnej metody mikroskopowej, ale również metody immunoenzymatycznej (ELISA).
Podsumowując, dla pełnego obrazu stanu zdrowia przy towarzyszących wielu nietypowych objawach z różnych układów, warto zrobić kompleksową diagnostykę związaną z grzybicą przewodu pokarmowego, badaniem bakterii w organizmie oraz pasożytów jelitowych. Badanie wszystkich wspomnianych parametrów może być z jednej próbki kału.