Porady

Jak minimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa?

Koronawirus zbiera na całym świecie ogromne żniwa. Aktualnie potwierdzonych zachorowań jest ponad 8,5 miliona, a w wyniku powikłań zmarło już prawie 0,5 miliona pacjentów. Nie ma wątpliwości, że to jedna z najgorszych pandemii i jedna z nielicznych w historii, która rozprzestrzeniła się na cały świat.

Koronawirus nie ominął także Polski. Na początku marca wykryto pierwszy przypadek zachorowania, a tzw. pacjent zero został poddany leczeniu. Polski rząd bardzo szybko wprowadził restrykcje, nakazał zamknąć galerie handlowe, sklepy inne niż z asortymentem spożywczym, restauracje, kluby, szkoły czy przedszkola. Nakazano ograniczenia w sklepach i trzymanie odstępów co najmniej 2 metrów. Każda osoba musiała nosić maseczkę bądź przyłbicę ochronną. Wszystkie te zabiegi miały zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19. Czy wdrożone rozwiązania pozwoliły odnieść sukces? Wydaje się, że nie, bo niestety krzywa zachorowań nadal się nie wypłaszcza, a w Polsce jest co najmniej kilka poważnych ognisk, zainfekowany jest praktycznie cały Śląsk. Wszyscy zastanawiają się, czy poluzowanie obostrzeń i reżimu sanitarnego było konieczne? Od miesiąca nie trzeba nosić masek, otwarte są restauracje, kina, siłownie, place zabaw, galerie handlowe, pracownicy zamiast pracy zdalnej wrócili do biur.

Eksperci potwierdzają, że decyzje o złagodzeniu reżimu sanitarnego były podjęte zbyt szybko. Czyżby przez zbliżające się wybory prezydenckie? Co należałoby zrobić, by rozprzestrzenianie się koronawirusa rzeczywiście miało miejsce?

Zabiegi, które zminimalizują zachorowania na koronawirusa

Należy zacząć od samodyscypliny. Nośmy maseczki ochronne, dezynfekujmy ręce regularnie, zachowujmy nadal odstępy. Jeśli nie musimy, nie podróżujmy, trzymajmy dystans w trakcie imprez okolicznościowych, nadal chodźmy do sklepu po niezbędne zakupy.

Uwagę na szczególną ochronę, bezpieczeństwo oraz higienę w zakresie minimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa powinni wrócić również przedsiębiorcy, którzy zatrudniają personel. To im muszą zostać zapewnione szczególne warunki. Konieczna jest regularna dezynfekcja biur i nie chodzi już tylko o sprzątanie kurzu z biurek czy innego wyposażenia takich przestrzeni. Przyda się raczej ozonowanie biur, bo tylko ozon w czystej postaci zlikwiduje wirusy, bakterie, drobnoustroje, roztocza i inne zanieczyszczenia. Dezynfekcja pomieszczeń powinna odbywać się ze szczególnym uwzględnieniem tzw. części wspólnych, toalet oraz zaplecza kuchennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *