Profilaktyka

Badania USG tarczycy są ważne

Tarczyca jest istotnym hormonem dla człowieka. Znajduje się na szyi, pod skórą i jest organem badanym już u bardzo małych dzieci. Tarczyca odpowiada za nastrój, za zużycie energii przez organizm, sprawiają, że mózg funkcjonuje prawidłowo. Jeśli zauważymy nagłe tycie, chudnięcie, senność, problemy z nastrojem to można stwierdzić, że człowiek choruje na tarczycę (przeczytaj więcej).

Choroby tarczycy są zróżnicowane
Niedoczynność tarczycy powoduje zmęczenie, brak energii, odczuwanie chłodu, wypadanie włosów oraz zaparcia. Nadczynność tarczycy prowadzi do problemów ze snem, osłabienia, drżenia, pocenia się, nietolerancji ciepła, szybkie lub nierówne bicie serca, utratę kilogramów połączoną ze zwiększonym apetytem, biegunki, bóle głowy, zaburzenia miesiączki. Chory na tarczycę musi koniecznie przeprowadzić określone badania.

Scyntygrafia tarczycy – czym jest to badanie?
Scyntygrafia pozwala uzyskać obraz tarczycy. Badanie polega na zdobyciu takiego obrazu. Pozwala ono ocenić morfologię tarczycy i stopień zróżnicowania tkanki w guzach tarczycy. Guzki tarczycy nie zawsze oznaczają nowotwór. Rak tarczycy jest rzadko występującą chorobą. Zazwyczaj są to torbiele lub gruczolaki, które operuje się rzadko. Scyntygrafia ocenia wielkość narośli. Po operacji usunięcia tarczycy scyntygrafia służy do przeprowadzenia oceny zabiegu. Czasami brakuje jednego z płatów tarczycy albo pojawiają się odszczepy tarczycy, czyli wole językowe. Wówczas scyntygrafia jest często zlecanym badaniem. Badanie przepisuje lekarz. Nie ma zaleceń do badania, ale dzieci przed badaniem zazwyczaj otrzymują lek uspokajający. Badanie nie wymaga zaleceń, ale po badaniu należy koniecznie wypłukać z organizmu pozostałości izotopu. Idealne do tego celu są woda, herbata i soki. Badanie nie powoduje powikłań i można je wykonywać wielokrotnie. Wykonuje się je u osób niezależnie od wieku oraz stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *