Kiedy zrobić USG tarczycy?
Badanie USG tarczycy jest podstawowym, które zaleca się w celu zobrazowania struktur tego gruczołu. To właśnie dzięki niemu możliwym staje się ocenienie jego wielkości, położenia, kształtu czy ewentualnych zmian.
Zaletą tego rodzaju badania jest łatwość diagnozy zmian, których nie da się wykryć przy badaniu palpacyjnym – na przykład czułość przy zmianach torbielowatych jest bliska 100%.
Wadą jest natomiast fakt, iż badanie ultrasonograficzne nie daje szczegółowego opisu odnośnie zmian nowotworowych. Guzy są wykrywalne natomiast należy wykonać wtedy dodatkowe badania, na przykład biopsję.
USG tarczycy powinno przeprowadzać się profilaktycznie raz w roku a u pacjentów, którzy poddani są terapii tego gruczołu, przynajmniej raz na pół roku. Badanie tego rodzaju zaleca się wykonać u wszystkich pacjentów, którzy:
- odczuwają ból szyi,
- wyczuli zmiany w obrębie szyi (np. guzki czy zgrubienia),
- zauważyli zwiększoną objętość szyi,
- cierpią na zawroty głowy,
- borykają się z przewlekłą chrypką,
- zauważyli zmiany w swoim zachowaniu – są ospali, przemęczeni bądź wręcz przeciwnie, nerwowi, nadpobudliwi a nawet agresywni,
- wykonali podstawowe badania krwi odnoszące się do funkcjonowania gruczołu tarczycy i wykazują one odchylenia od normy.