Profilaktyka

Po co wykonuje się badanie USG szyi?

Badanie ultrasonograficzne szyi przeprowadza się przede wszystkim w celu analizy gruczołu tarczycy, węzłów chłonnych, ślinianek czy żył tętnicowych.

O skierowanie na tego rodzaju badanie bądź wizytę w prywatnej klinice powinny postarać się przede wszystkim osoby, które odczuwają nadmierne bóle szyi, zauważyły u siebie znaczne powiększenie jej obwodu, wyczuły guzki, cierpią z powodu zawrotów głowy bądź borykają się z chrypką. USG szyi jest powinno być także wykonywane profilaktycznie przynajmniej raz w roku a u pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia tarczycowe, średnio co 6 miesięcy.

Badanie USG szyi jest badaniem w pełni bezpiecznym i bezbolesnym dla pacjenta, nie ma wpływu na jego stan zdrowia. Obecnie jest to podstawowa metoda diagnozowania bądź wykluczania chorób, jakie wiążą się z tą partią ciała człowieka.

Samo badanie nie trwa dłużej niż kilka minut. Polega na nasmarowaniu szyi specjalnym żelem, po którym lekarz przewodzi specjalną głowicą  ultradźwiękami. Dzięki temu obraz poszczególnych części szyi widoczny jest na monitorze.

Warto pamiętać, by badanie USG  szyi wykonywać tylko w specjalistycznych gabinetach, w których do dyspozycji wykwalifikowanych lekarzy znajduje się najlepszej jakości sprzęt. To ważne chociażby ze względu na precyzję diagnostyki ewentualnych schorzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *