Uroda

Metoda badania Demodex – czym jest i komu może pomóc?

Kompleksowa opieka nad zdrowiem skóry jest czasem wymagająca w szczególny sposób. Jedną z takich sytuacji jest ta, w której pojawia się konieczność zastosowania metody badania znanej jako Demodex, co ma na celu diagnozowanie obecności pasożyta – nużeńca. Spójrzmy na ten problem nieco bliżej.

Nużeniec – co to takiego?

Nużeniec, inaczej znany jako demodex jest pajęczakiem występującym na ludzkiej skórze. Jego obecność tamże jest dość naturalna, niezauważalna i nie wiąże się z żadnymi objawami. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której populacja tego pasożyta zbytnio się zwiększa, co może wygenerować różne problemy, jak demodex trądzik różowaty Poznań, trądzik zaskórnikowy, czy też łuszczyca.

Jak zdiagnozować obecność roztocza Demodex na skórze twarzy?

Tylko specjalistyczne badanie demodex nużeniec Poznań może pomóc we właściwej diagnozie. Dobra wiadomość jest taka, że mowa o badaniu nieinwazyjnym i innowacyjnym. Badane są:

  • zeskrobiny z wierzchniej warstwy skóry
  • zawartości gruczołów łojowych

Warto dodać, że jest to też szybkie badanie – nie zajmie więcej niż 15 minut. Jeśli masz delikatną skórę i widzisz objawy takie jaki rumień, trądzik różowaty czy podobne – diagnoza tego rodzaju może się okazać bardzo dobrym pomysłem. Pamiętaj jednak, że tylko profesjonalnie wykonany zabieg przeciwpasożytniczy demodex Poznań daje pewność wyników i bezpieczeństwa realizacji całej procedury.

Demodex a problem z oczami

Roztocza demodex mogą powodować wiele problemów, w tym problemy z oczami. Roztocza te również powszechnie występują na ludzkich powiekach i rzęsach. Większy ich typ to te, które zwykle zamieszkują mieszki włosowe, podczas gdy mniejsze – najczęściej występują w gruczołach włosowo-łojowych. Demodex znajduje swoje główne siedlisko u nasady mieszków rzęsowych, gdzie żeruje na komórkach nabłonka mieszkowego i gruczołowego, powodując bezpośrednie uszkodzenia mechaniczne i mikroskopijne otarcia nabłonka, które mogą prowadzić do przerostu nabłonka i nadmiernego rogowacenia.

Nie ignoruj tego problemu, zwłaszcza jeśli pojawiło się swędzenie czy pieczenie powiek. Tak zwane demodeksowe zapalenie powiek stanowi około 45–50% przypadków zapalenia powiek. Klinika dermatologiczna zwykle jednak ma w swojej ofercie również badania diagnostyczne skupiające się na tym obszarze, celem właściwej identyfikacji problemu. Aby zdiagnozować ww. stan – dermatolog pobierze rzęsę i zbada ją pod mikroskopem. Zaawansowane narzędzia diagnostyczne są bowiem niezbędne do postawienia właściwej diagnozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *