Profilaktyka

Badania USG – krok po kroku

Badanie USG, czyli badanie ultrasonograficzne jest w pełni bezpieczne dla pacjenta i można je wykonywać wielokrotnie, bez ryzyka jakichkolwiek powikłań. Właśnie dlatego jest w większości przypadków podstawowym badaniem, dzięki któremu możliwym staje się ocena wszelkich narządów ludzkiego organizmu.

To właśnie na podstawie badania USG bardzo często diagnozuje się różnego choroby i włącza odpowiednie leczenie. Warto wiedzieć, że badania ultrasonograficzne wykonuje się również profilaktycznie, by wykluczyć schorzenia czy sprawdzić stan poszczególnych narządów. To również jedno z najważniejszych badań w czasie ciąży – badanie USG przez powłoki brzuszne pozwala określić stan płodu i jego rozwój. Ultrasonografia jest również czynnikiem wspomagającym inne badania – przy wykorzystaniu USG wykonuje się na przykład biopsje, by ta była jak najbardziej precyzyjna.

Do badania USG najczęściej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wyjątkiem może być badanie jamy brzusznej – pacjent powinien być na czczo. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od analizowanego narządu i jest całkowicie bezbolesne. Wykorzystuje się w nim fale akustyczne, w zakresie od 1 do 10 MHz. Głowica urządzenia ultrasonograficznego jest przetwornikiem tychże ultradźwięków.

Badanie polega na przykładaniu głowicy do danej partii ciała, jaką uprzednio smaruje się specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie. Na monitorze zaś ukazuje się obraz danego narządu.

Dodajmy jeszcze, że USG jest proste w wykonaniu i analizie. Jest dużo bardziej bezpieczne, bo nie wykorzystuje promieni jak w przypadku rentgenów. Aby zdiagnozować pacjenta nie jest też koniecznym wlewanie żadnych płynów do organizmu, by powstał kontrast. Jedynym minusem jest niemożność zbadania kości tym sposobem bowiem te nie przepuszczają ultradźwięków.

Pamiętaj, że chociaż w Polsce badania USG wykonuje blisko 8 000 lekarzy to warto wybierać tylko te gabinety, w których pracują certyfikowani fachowcy a sprzęt jest najlepszej jakości. Dzięki temu diagnoza będzie dużo bardziej precyzyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *