Profilaktyka

Systematyczne wykonywanie USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi jest podstawowym, jakie wykonuje się w profilaktyce raka piersi. Zaleca się je wszystkim kobietom, które ukończyły 30 rok życia, przynajmniej raz na dwa lata. Po 40 roku życia jest natomiast uzupełnieniem mammografii i powinno wykonywać się je raz w roku. Pierwsze badanie USG piersi powinno być kontrolne, przeprowadzone w około 20 roku życia.

Lekarz ginekolog powinien częściej kierować na tego rodzaju badanie kobiety, które:

  • mają małe piersi,
  • mają obfite utkanie gruczołowe piersi,
  • posiadają implanty,
  • są obarczone zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi, na przykład poprzez dziedziczenie choroby,
  • są w ciąży bądź karmią piersią,
  • w badaniu palpacyjnym wyczuły guzek,
  • odczuwają bolesność piersi, niezwiązaną z fazą cyklu.

USG piersi można wykonywać w dowolnym dniu cyklu jednak zaleca się, by było przeprowadzane zaraz po miesiączce. Nie jest w żaden sposób inwazyjne ani bolesne, trwa tylko kilka minut.

Lekarz smaruje obie piersi specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie ultradźwięków, po czym specjalna głowicą wykonuje badanie. Przesuwając ją najpierw po jednej a potem po drugiej piersi, na monitorze ukazuje się szczegółowy obraz ich struktur.

Co ciekawe, badanie USG piersi pozwala wykryć zarówno zmiany łagodne jak i te złośliwe. Guzki możliwe do wykrycia to już te, które mają wielkość około 5 mm, jest to więc badanie, dzięki któremu chorobę da się zdiagnozować we wczesnym stadium. Daje to szanse na całkowite wyleczenie nowotworu złośliwego.

USG piersi powinno być badaniem kontrolnym nawet wtedy, gdy kobieta nie zauważa żadnych niepokojących symptomów. Uznaje się, że jest uzupełnieniem samobadania piersi, które każda kobieta wykonuje średnio raz w miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *