Badania

„Badania kobiece” – gdzie wykonać i jak się przygotować?

Kobiety często szukają miejsc gdzie będą mogły zrobić wymaz z pochwy. Poznań to duże miasto w którym oferta jest bogata Na co patrzeć szukając gabinetu w którym można wykonać wymaz i czy może go wykonać położna?

Wymaz z pochwy – po co?

Badanie jakim jest wymaz z pochwy wykonuje się przede wszystkim w celu pobrania materiału do badań. Najczęściej jest to diagnostyka zalecana w celu wykrycia potencjalnych patogenów mogących powodować infekcje np. bakteryjne dróg rodnych. Wykonanie wymazu z pochwy jest także zalecane jako przygotowanie do ciąży i później w trakcie jej trwania. Jak przebiega badanie, czy wymaz z pochwy boli i czy może wykonać go położna?

Jak przebiega wymaz z pochwy?

Wymaz może być wykonywany przez wykwalifikowaną położną, nie musi pobierać go lekarz. Warto wybrać gabinet co do którego wiemy, że trafimy na wykwalifikowany personel. Położna musi wiedzieć z którego miejsca pobrać materiał do badania. Do niektórych badań konieczne jest na przykład pobranie materiału z szyjki macicy, co może powodować lekki dyskomfort, ale nie powinno boleć. Wymaz pobiera się w taki sam sposób jak przeprowadza się badanie ginekologiczne. W przypadku jakichkolwiek obaw warto najpierw umówić się na spotkanie i porozmawiać ze specjalistką jaką jest prywatna położna – Poznań oferuje wiele miejsc gdzie można trafić na świetnych i wyrozumiałych specjalistów. Można także zapytać o to w jaki sposób należy przygotować się do pobrania wymazu.

Poznań – wymaz z pochwy – jak się przygotować?

„Samo pobranie wymazu nie wymaga specjalnego przygotowania jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów” – mówi położna z Poznania. „Ważny jest dzień cyklu, ponieważ nie zaleca się raczej pobierania wymazu w trakcie menstruacji jeśli nie ma bezwzględnej konieczności. Dlatego umawiając się na wizytę z wyprzedzeniem warto wziąć pod uwagę ten aspekt.” Jeśli kobieta wykonuje rutynowe irygacje pochwy należy unikać tego na minimum kilka dni przed badaniem. „Ogólnie zbyt częste irygacje pochwy nie są korzystne dla jej mikrobiomu, dlatego należy być ostrożnym z tym zabiegiem higienicznym. Zalecam także dbanie o higienę miejsc intymnych bez używania silnych środków myjących – zarówno przed samym badaniem jak i w kontekście codziennej profilaktyki” – uzupełnia prywatna położna. „Poznań jest miastem, gdzie bez problemy wykonamy wymaz z pochwy. Jednak dobrze jest wybrać miejsce z szeroką ofertą diagnostyczną, czyli takie, gdzie oprócz patogenów można też wykonać badania np. w kierunku dysbiozy pochwy. To dobre uzupełnienie diagnostyki przy nawracających infekcjach, a także w czasie jakim jest przygotowanie do ciąży i ciąża” – dodaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *