Jak leczyć bolący kręgosłup?
Bolący kręgosłup to prawdziwa zmora Polaków. Ból może być silny albo umiarkowany, stały albo narastający, występujący stale albo pojawiający się cyklicznie i nagle. Bez względu na jego przyczynę oraz rodzaj, zawsze jest negatywny, uniemożliwia normalne funkcjonowanie i przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia oraz codziennego samopoczucia.
W pierwszej kolejności oczywiście priorytetem jest trafna diagnostyka, bo tylko wtedy można rozpocząć skuteczne leczenie, dobrane w sposób indywidualny. Najgorsza sytuacja następuje wtedy, gdy pacjent bagatelizuje ból, nie udaje się do specjalisty albo stara się niwelować dolegliwości bólowe łatwo dostępnymi środkami o działaniu przeciwbólowym. Te niestety nie zwalczają przyczyn bólu, a tylko objawy.
Pacjenci, którzy uskarżają się na ból pleców, powinni skierować swoje kroki do placówki medycznej, jaką jest poradnia neurochirurgiczna. Warszawa dysponuje co najmniej kilkoma takimi. Można także wybrać się do ortopedy, który zaleci dalsze badania i wizyty u specjalistów.
Jedną z nieinwazyjnych, a jednocześnie bezpiecznych i skutecznych metod niwelowania bólu kręgosłupa jest rehabilitacja. To zwykle ćwiczenia gimnastyczne, masaże czy krioterapia. Wszystkie muszą być dobrane indywidualnie oraz być przeprowadzane regularnie i najczęściej w długim okresie. Co ciekawe, rehabilitację można stosować jednocześnie wraz z innymi sposobami zwalczania bólu, w tym farmakoterapią.
Biorąc pod uwagę środki farmakologiczne, wyróżnia się leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym oraz te rozluźniające mięśnie. Tylko w skrajnych przypadkach wykonuje się operacje kręgosłupa – najczęściej wtedy, gdy zmiany są już w stadium zaawansowanym albo uraz nie jest możliwy do zlikwidowania metodami nieinwazyjnymi.
Pamiętajmy jednak, że choroby kręgosłupa zazwyczaj rozwijają się przez długie lata, nawet od dzieciństwa i tylko szybka reakcja chroni przed operacją czy trwałymi zmianami, których nie udaje się już zwalczyć. To zresztą dlatego profilaktyczne wizyty u ortopedów zalecane są dla małych i dorosłych pacjentów przynajmniej raz w roku.