Badania

Na czym polega biopsja cienkoigłowa?

Biopsja cienkoigłowa jest badaniem, dzięki któremu możliwym staje się pobranie próbki guzka w celu jego dalszej analizy. Okazuje się, że chociaż pacjenci mają wiele obaw związanych z przeprowadzaniem biopsji to akurat ta cienkoigłowa jest w pełni bezpieczna. Nie powoduje też żadnych powikłań, naruszenie guzka nie „uzłośliwia” go, po badaniu może pozostać jedynie niewielki siniak.

Badanie wykonuje się pod pełną kontrolą USG , dzięki czemu pobieranie próbki odbywa się przy należytej precyzji. Materiał, który zostaje pobrany poddawany jest kolejno badaniu cytologicznym, czyli mikroskopowym, które daje pełny obraz struktur analizowanej zmiany.

Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest bez żadnego znieczulenia a samo badanie przypomina pobieranie krwi. W celu jego wykonania stosuje się niezwykle cienkie igły natomiast aby wszystko przebiegło bez żadnych komplikacji pacjent musi być opanowany i współpracować z lekarzem – podczas badania musi na przykład leżeć nieruchomo.

Niestety, według patomorfologów, czyli lekarzy, którzy zajmują się analizą pobranej podczas biopsji próbki, badanie to nie zawsze jest wiarygodne. Zdarza się, że cienka igła pobiera zbyt małą ilość materiału, by można było w 100% zdiagnozować strukturę guzka. W przypadkach wątpliwości, konieczna staje się konsultacja onkologiczna bądź wykonanie biopsji gruboigłowej; czasem zaleca się również biopsję chirurgiczną – najczęściej w przypadkach, kiedy biopsja przy pomocy igły jest niemożliwa ze względu na lokalizację zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *