Porady

Co zrobić, gdy śmierć osoby bliskiej nastąpi w domu?

Niekiedy zdarza się, że śmierć osoby, z którą żyjemy, wydarza się w domowym zaciszu. Czasem pojawia się nagle, najczęściej jednak jest ona wynikiem długotrwałej choroby. Zdarza się również, że noworodki nagle umierają bez wcześniejszego zachorowania (tzw. śmierć łóżeczkowa).

Pierwsze chwile po śmierci

Początkowy szok i smutek muszą szybko zostać zastąpione przez trzeźwą ocenę sytuacji. Panika w takiej sytuacji jest niewskazana. Zgony w domach to nawet 40% rocznej liczby wszystkich zgonów – nie należy więc się bać tej sytuacji, gdyż jest ona naturalna. 

Po pożegnaniu zmarłego przez rodzinę i bliskich, należy zadzwonić na numer pogotowia ratunkowego lub wezwać lekarza opiekującego się zmarłym. Lekarz musi oficjalnie stwierdzić zgon i wystawić kartę zgonu. Bez takiej karty nie będzie możliwe wystawienie aktu zgonu. Jeśli lekarz stwierdzi, że zgon odbył się z przyczyn naturalnych, to wypisze on kartę zgonu na miejscu. Jeśli jednak będzie miał podejrzenia, to w najgorszej sytuacji zostanie zlecona sekcja zwłok. 

Wybranie zakładu pogrzebowego

Po wizycie lekarza i wystawieniu karty zgonu należy wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy. Warszawa to przykład dużego miasta, w którym łatwo jest znaleźć wiele domów pogrzebowych. Należy jednak zwrócić uwagę, czy zakład dysponuje specjalnymi samochodami do transportu zwłok. To właśnie do kompetencji wybranego zakładu pogrzebowego należy przetransportowanie zwłok do kostnicy. 

W zakładzie pogrzebowym zmarły zostaje profesjonalnie zabalsamowany oraz przygotowany do ceremonii. Na życzenie rodziny może zostać wykonany specjalny makijaż pośmiertny, który sprawi, że zmarły będzie wyglądał na śpiącego. Często spokojny widok zmarłego pomaga rodzinie w pożegnaniu się. 

Zakład pogrzebowy pomaga w organizowaniu ceremonii, a często nawet w załatwieniu aktu zgonu i w załatwieniu formalności związanych z zasiłkiem pogrzebowym.

Sprzątanie po zgonach

Niekiedy ciało zmarłego leżało w domu parę dni. Jest to wyjątkowo niebezpieczne, gdyż nieżywe ciało zaczyna się rozkładać już parę godzin po śmierci. Trujące gazy, czy bakterie gnilne są niebezpieczne, a zwykłe domowe sprzątanie na to nie pomoże. W takich sytuacjach konieczne jest zatrudnienie firmy, która wykona sprzątanie po zmarłych. Warszawa to miejsce, w którym łatwo znajdziemy takie firmy. W innych obszarach Polski może być z tym już ciężko, ale na szczęście większość z nich dojeżdża we wszelkie rejony kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *